A feltételes szerkezeteknek az angol nyelvben 3+1 fajtája van. Miután logikus, így bátran levezethetjük őket egyiket a másikból.

1. First Conditional, a feltételes szerkezetek első szintje

Használata: olyan kapcsolat kifejezése, ami mindig fennáll, egyik következik a másikból: If the weather is nice tomorrow, we’ll go out. Ha szép az idő holnap, akkor kimegyünk. Mindkét tagmondat tény és valós reláción alapul.

Képzése: if kezdetű mondatrészben egyszerű jelen idő, a másik tagmondatban pedig will /won’t + ragozatlan főige. A mondatrészek sorrendje felcserélhető. Azonban, ha a mellékmondattal kezdünk (amiben az „if” szerepel), akkor a mondatrészeket egy vesszővel kell elválasztani.

We’ll go out if the weather is nice tomorrow.

If the weather is nice tomorrow, we’ll go out.

 

2. Second Conditional, a feltételes szerkezetek második szintje

Használata: egy elképzelt, de jelen idejű szituáció kifejezése: If I knew the answer, I would tell you. Ha tudnám a választ, elmondanám. (De a valós helyzet az, hogy nem tudom a választ). Az angol nyelv szereti a „helytelen” nyelvtani szerkezeteket használni arra az esetre, ha figyelem felkeltésről van szó (pl. bosszantó helyzetekre always mellett -ing): itt is a figyelemfelkeltés azt szolgálja, hogy ez egy nem valós szituáció, csak egy képzeletbeli.

Képzése: if kezdetű mondatrészben egyszerű múlt idő, a másik tagmondatban pedig would/wouldn’t + ragozatlan főige. A mondatrészek sorrendje felcserélhető. Azonban, ha a mellékmondattal kezdünk (amiben az „if” szerepel), akkor a mondatrészeket egy vesszővel kell elválasztani.

I would tell you if I knew the answer.

If I knew the answer, I would tell you.

A would/wouldn’t helyett használható még could/couldn’t, should/shouldn’t, might/might not is.

If I had time, I could visit you. Ha lenne időm meg tudnálak látogatni.

If I were you, I might say yes. A helyedben talán igen-t mondanék.

Szintén ennek a második szintnek a sajátja, hogy megengedi I mellett a was/were használatát: If I were you…. a helyedben…

 

3. Third Conditional, a feltételes szerkezetek harmadik szintje

Használata: egy elképzelt és múltbeli szituáció kifejezése. If I had known the answer, I would have told you. Ha tudtam volna a választ, megmondtam volna. Az eddigi egyszerű múlt (ami a nem valószerűséget hivatott kifejezni) most a múlt időbeliség miatt még egy síkkal lejjebb csúszik, a would melletti főige pedig befejezett múlt idejű alakot ölt.

Képzése: if kezdetű mondatrészben régmúlt idő (Past Perfect), a másik tagmondatban pedig would/wouldn’t és befejezett jelen (Present Perfect) alakban szerepel a főige. A mondatrészek sorrendje felcserélhető. Azonban, ha a mellékmondattal kezdünk (amiben az „if” szerepel), akkor a mondatrészeket egy vesszővel kell elválasztani.

I would have told you if I had known the answer.

If I had known the answer, I would have told you.

A would/wouldn’t helyett használható még could/couldn’t, should/shouldn’t, might/might not is.

If he had had money, he could have bought that car. Ha lett volna pénze, meg tudta volna venni azt a kocsit.

 

3+1) Zero Conditionals

Használata: tulajdonképpen a feltétele szerkezetek első szintjének egy fajtája: itt is valós relációról van szó és a jelenre vonatkozik, de az első szintnél általánosabb megállapításról van szó. If you warm ice, it melts. Más nyelvészek úgy tartják, hogy ha a megállapítás a jövőre vonatkozik, akkor inkább a First Conditionals-t (1. szint) használjuk

Képzése: Mindkét oldalon megtartjuk az egyszerű jelen időt (Present Simple).


Vélemény, hozzászólás?

Facebook: